Съдържание
Химиотерапията е основен вид лечение при злокачествен тумор в човешкото тяло. Без значение от неговата големина и локация, спирането на неговото разпространение и негативно действие върху организма до този момент се повлиява най-ефективно от използването именно на синтетични медикаменти.
Дозата и честотата им на използване, както и твърде широкия набор от различните видове сред тях неминуемо водят не само до евентуално положително развитие на лечението, но и до тежки странични ефекти. Какви са те и можем ли да се справим с тях, ще разберете в следващите редове.
Кои са най-честите странични ефекти при химиотерапия
Химиотерапията е тежък вид лечение, което води до редица неприятни симптоми през всички курсове. Дори във възстановителния период в края на процедурите част от страничните ефекти продължават да измъчват онкоболните. Справянето с всеки тип дискомфорт е от съществено значение за тонизирането и подсилването на организма, от които зависи възвръщането на нормалния му ритъм и функциониране. Ето кои са най-често срещаните странични ефекти при химиотерапия:
- Болки. Срещат се почти винаги и могат да засегнат всяка част на тялото, като при метастази се усещат в крайниците и костите. Могат да варират – от обикновено главоболие до сериозни ставни проблеми, както и постоянно възпаление в мускулите.
- Температура. Треската е особено често срещана при появила се инфекция, която е основен риск при отслабването на организма вследствие на химиотерапията. Хроничната умора също може да доведе до фебрилитет.
- Отпадналост. Намаленият тонус се смята за първи неприятен симптом на химиотерапията и за съжаление продължава в хода на цялото лечение. Изразява се не само във физическо изтощение, но и редуцирани когнитивни способности.
- Гадене и повръщане. Силният „коктейл“ от синтетични медикаменти нарушават чревната микрофлора и създават смущения в стомашно-чревния тракт и перисталтиката. Повръщането продължава в хода на цялото лечение и поради раздразнена лигавица и дехидратация.
- Проблеми със съня. Всеки от неприятните странични ефекти на химиотерапията може да доведе до безсъние. В допълнение, самият стрес от лечението и промяната в начин на живот, поставената диагноза и емоционалната нестабилност нарушават драстично циклите на съня.
- Умора. Особеното при нея е, че трудно се преодолява. Дори след продължителна почивка тялото не може да възстанови естествения си биоритъм.
- Косопад. Той се дължи на увреждането на бързорастящите клетки, каквито са космените фоликули. Обикновено създава сериозен психологичен негативен ефект върху пациента, което допълнително увеличава стреса и емоционалната нестабилност.
- Промени във вкус и обонянието. Поради тях пациентите често изпитват намален апетит и отслабват рязко, което води до допълнителен спад в имунитета. Най-често при консумация на храна не се усеща никакъв аромат, но пък се появява вкус на метал в устата.
Разранявания в устата. Това са така наречените афти. Дължат се на тъканно увреждане. Зарастват много бавно и допълнително вредят на нормалния хранителен режим, който е от особено значение за по-бързото възстановяване на тялото след химиотерапи
Масло от канабис за химиотерапия
Мнения на клиенти
Какво да очакваме като странични ефекти след първата химиотерапия
Не всички и не в еднаква степен ще се проявят основните странични ефекти на химиотерапията след първия й назначен курс. В първия ден от лечението обаче със сигурност ще изпитате силна умора. Ето защо експертите препоръчват да разполагате с придружител преди и след процедурата.
Непосредствено след като тя приключи, е възможно да не изпитате веднага болка и загуба на тонус, но те ще настъпят рязко – особено често срещани са пристъпите на мигрена, които са в следствие на силния стрес за организма. Чувството за сухота ще ви спохожда през целия ден, но хидратацията е важна не само заради него, а по принцип по време на всички курсове в назначената химиотерапия. Спадът на човешките тромбоцити започва още с първата процедура и неговата конкретна стойност определя и степента на основните странични ефекти.
6 ефикасни хранителни добавки за грижа след химиотерапия
Голяма част от съвременните препоръчвани методи за справяне с основните странични ефекти на онкологичното лечение всъщност са натурални. Това е логично, след като главната причина химиотерапията да има толкова негативно последващо действие върху организма е вливането на огромно количество синтетични вещества в тялото. Традиционно, експертите препоръчват следните хранителни добавки с доказан облекчаващ ефект:
- Масло от канабис – намалява значително болката, гаденето и повръщането, като може да подобри общото състояние на хомеостазата и да редуцира силния стрес
Екстракт от джинджифил – има изявено имуностимулиращо и тонизиращо действие, но също така ефективно се справя с гаденето и повръщането, като може да намали признаците на всяка, застрашаваща лечението инфекция - Коензим Q10 – действа стимулиращо за общата антиоксидантна защита на клетката, с което намалява възпалителните процеси, но и подобрява състоянието на косъма, нервната система и лигавицата в човешката устна кухина
- Омега-3 мастни киселини – инхибира възпалителния процес в клетките, подпомага нормалното функциониране на нервната система и увеличава съпротивителните сили, като възвръща тонуса и нормалния ритъм на организма
- L-глутамин – ускорява заздравяването на раните и спомага за възстановяването на вече увредените тъкани и лигавицата, но също така увеличава производството на червени кръвни клетки
- Пробиотици – грижат се за нормалното функциониране на стомашно-чревните процеси, подобряват перисталтиката и редуцират диарията
Този материал има изцяло информативна цел. С него не поставяме диагноза и не предоставяме опции за лечение. Такова може да ви препоръча единствено и само медицинско лице. Съветваме ви да се консултирате с лекуващия ви лекар, в случай че решите да предприемате каквито и да е действия срещу основните странични ефекти на назначената, действащата или вече отминалата ви химиотерапия.
Често задавани въпроси
❓ По какъв начин генетичните особености на пациента влияят на страничните ефекти от химиотерапията?
Хората имат различна поносимост към медикаменти в зависимост от генетичния си профил, което може да бъде интересен въпрос за читателите.
❓Какви са съвременните тенденции в лечението, които могат да намалят страничните ефекти на химиотерапията?
Хората имат различна поносимост към медикаменти в зависимост от генетичния си профил, което може да бъде интересен въпрос за читателите.
❓Какви психологически методи могат да помогнат за справяне със стреса и емоционалната нестабилност, предизвикани от химиотерапията?
Много пациенти също се нуждаят от подкрепа за справяне с емоционалните ефекти от лечението.