Категории
Химиотерапия

Статията разглежда ролята на билките и хранителните добавки като помощни средства по време на химиотерапия. Въпреки че не лекуват рак, те подпомагат възстановяването и намаляват страничните ефекти. Включени са примери като джинджифил, куркума и ехинацея, които имат противовъзпалителни и общоукрепващи свойства. Статията подчертава важността на консултацията с лекар преди прием на тези продукти

Съдържание

Въпреки развитието на медицината и съвременните технологии в днешния фармацевтичен сектор диагнозата рак продължава да бъде една от най-сериозните и коварни болести, която може да застигне човешкия индивид. Химиотерапията остава основен метод за поддържащо лечение на онкологичните заболявания. Често тя се назначава паралелно с не по-малко тежката и сериозна лъчетерапия. 

Макар че в много случаи продължителната химиотерапия да дава положителни резултати и да осигурява сравнително нормален начин на живот за пациентите, сама по себе си тя е изтощителна и с множество странични ефекти за организма. Възстановяването на ежедневието и тялото след подобно лечение е от ключово значение за ремисията – главната цел на онкологичното лечение. Често то се подпомага не само от модерни конвенционални медикаменти, но и от добре познати още от древността билки и хранителни добавки. Разберете кои от тях се смятат за най-подходящи по време на химиотерапия и рак в днешния ни материал. 

Как билките подпомагат процесът на възстановяване от химиотерапия?

Основната функция на признатите от науката като терапевтични растения в химиотерапията и профилактиката на онкологичните заболявания е именно възстановителна. Според изследванията, съществуват множество потенциално работещи билки в процеса по нормализиране на редица жизнени показатели с отклонения при лечението на рак. Редуцирането на броя бели кръвни телца в тялото е главната причина за отслабването на организма по време и след прекарана химиотерапия. То води до спад в имунната система и намалени защитни сили – все фактори, които от една страна, водят до неприятни симптоми, а от друга – увеличават риска от влошаване на онкологичното заболяване, метастази и разсейки. 

Добрата новина е, че към конвенционалната терапия за контрол на оптималното ниво на белите кръвни телца може да се добавят и ефективни билки със същата функция. Същевременно, част от тях действат прочистващо за човешкия лимфом и по този начин елиминират или поне намаляват страничните ефекти от приетия „коктейл“ тежки лекарства по време на химиотерапията, довел до висока степен на токсичност и риск от увреждане на черния дроб. 

Масло от канабис за химиотерапия

Мнения на клиенти

Възможно ли е да се излекуваме от рак с билки?

Важно е да отбележим, че билките не притежават способността да елиминират онкологичното заболяване. Те не могат да ни излекуват самостоятелно от рак. Тяхната функция е изцяло помощна. Въпреки че много терапевтични растения представляват и до днес ключови елементи от общата терапия срещу различни видове рак, сами по себе си те продължават да изпълняват единствено и само допълваща роля в комплексното лечение. 

Подобно на употребата в други типове терапия, и при химиотерапията билките се използват главно за облекчение на симптомите. Тук същественото е, че този им ефект касае не толкова признаците на самото онкологично заболяване, колкото на пълният спектър от странични ефекти, характерни за неговото лечение. В съвременните условия на подем на натуралните хранителни добавки съществуват и комплексни формули, подходящи за подкрепата на организма по време на химиотерапия. Често те се използват именно за намаляване на странични ефекти като запек, отпадналост, психични смущения, болезнени усещания в различни части на тялото, стомашни проблеми и други. 

7-те най-ефикасни билки при химиотерапия

Билки подходящи при химиотерапия и онкологични заболявания

Определени растения са се възприели през годините като класически в общата онкологична терапия. В повечето случаи те се назначават като помощни натурални средства по време на химиотерапия, а именно:

  • Джинджифил (Zingiber officinale): добре позната от близо 5000 години противовъзпалителна и антиоксидантна билка. Тя е ключов компонент от алтернативната медицина Аюрведа в борбата срещу основните странични ефекти на химиотерапията, а през последните 20 години те са научно потвърдени със стотици изследвания и експерименти. 
  • Мента (Mentha piperita): представлява холистично средство с доказани терапевтични ползи както за външна, така и за вътрешна употреба. Релаксиращите и антибактериални качества на билката я превръщат в класически компонент и в химиотерапията, включително и поради факта, че няма изявени противопоказания. 
  • Ехинацея (Echinacea purpurea): разполага с широкоспектърно терапевтично действие, което намира помощно приложение в редица сериозни заболявания, включително рак. Високото й общоукрепващо действие често се препоръчва за етапа след проведена химиотерапия. 
  • Куркума (Curcuma longa): поради наличието на мощния си противовъзпалителен агент куркумин билката е универсално помощно натурално средство както за хронични, така и за тежки онкологични заболявания. Призната е в науката и със силното си превантивно действие, което е особено важно в поддържащата терапия по време на ремисия при различен вид рак. 
  • Млечен трън (Silybum marianum): през годините се откроява като основен натурален източник на веществото силимарин, който активира общата прочистваща активност в човешкото тяло и по този начин предотвратява и намалява ефекта на тежката интоксикация в тялото. 
  • CBD масло и конопено масло: въпреки дългогодишните спорове относно неговата безопасност, днес науката е категорична, че то разполага с реални терапевтични качества и може да се превърне в основен  – напълно безвреден – помощен агент за редица заболявания, но и за поддържането на човешката хомеостаза и равновесието между отделните вътрешни процеси в тялото. 

4-те най-ефикасни билки против повръщане след химиотерапия

Билки при повръщане химиотерапия

  • Джинджифил (Zingiber officinale): основната му функция е да намалява симптомите на кинетоза (повръщане и гадене, включително от хроничен тип) и не разполага с каквито и да е противопоказания и странични ефекти, тъй като е позволен дори при бременност. Използва се във вид на хранителни добавки (капсули и таблетки, тоест под формата на екстракт), чай и дори като съставка в кулинарни рецепти. 
  • Мента (Mentha piperita): намалява всякакъв тип стомашен дискомфорт, като подобрява съсроянието на стомашната лигавица и дебелото черво. Прилага се във на хранителни добавки, чай и ароматерапия (под формата на инхалации и други рецепти с органично ментово етерично масло). 
  • Лайка (Matricaria chamomilla): помага, като подобрява храносмилателната дейност, борейки се и с други съпътстващи гаденето и повръщането симптоми – диария и метеоризъм – тъй като има релаксиращи свойства най-вече върху червата. Използва се във вид на екстракт в таблетки и хапчета, чай и под формата на етерично масло (най-вече външно). 
  • Масло от канабис: има мощен антиеметичен ефект, който редуцира позивите за повръщане и действа успокояващо върху нервната система, за да намали общите неприятни признаци след химиотерапия. Приема се във вид на капки и хранителни добавки вътрешно. 

3 билки ефективни при болка

Болка при химиотерапия

Един от неприятните симптоми по време и след химиотерапията е болка в различни части на тялото. Обикновено се касае за дискомфорт в ставите. Следните билки са добро решение за облекчение: 

  • Куркума (Curcuma longa): намалява възпалителния процес и по този начин редуцира болката, като най-често се взема под формата на хранителна добавка . 
  • Босвелия (Boswellia serrata): потиска усещането за дискомфорт и напрежението в ставите, сухожилията и корема, като се препоръчва и при главоболие. Използва се най-често под формата на органичен екстракт в хранителни добавки често в комбинация с невен. 
  • Лавандула (Lavandula angustifolia): има успокояващ и релаксиращ ефект, поради което намалява болката от всякакъв тип, включително психосоматична и може да се прилага и външно, и вътрешно. 

3 билки против умора

Уморена жена след химиотерапия

Химиотерапията води до сериозен спад в тонуса и физическата издръжливост в следствие на намален имунитет и нисък хемоглобин. В допълнение, тя е съпроводена и със силен психически стрес. Тези признаци се изразяват в постоянна – почти хронична – умора, която се облекчава със следните билки: 

  • Женшен (Panax ginseng): използва се във вид на чай и хранителна добавка, като действа адаптогенно, тоест подпомага тялото да се справи с физическия и умствен стрес. 
  • Родиола (Rhodiola rosea): най-често се прилага във вид на капки, но са налични и хранителни добавки с тонизиращ и енергизиращ ефект, като действа стимулиращо и върху когнитивните способности. 
  • Ашваганда (Withania somnifera): има общо укрепващо за физиката действие и се приема във вид на таблетки и капсули. 

Този материал има изцяло информативна цел. С него не поставяме диагноза и не предоставяме опции за лечение. Такова може да ви препоръча единствено и само медицинско лице. Съветваме ви да се консултирате с лекуващия ви лекар, в случай че решите да приемате каквито и да е билки по време или след химиотерапия. 

Често задавани въпроси

Да, някои добавки могат да взаимодействат с химиотерапията, намалявайки нейната ефективност или увеличавайки страничните ефекти. Винаги се консултирайте с лекар преди употреба

Балансирана диета, богата на протеини, плодове, зеленчуци и течности, може да подпомогне възстановяването и да засили имунната система.

Няма убедителни научни доказателства, че билките могат да предотвратят рецидив на рак, но някои могат да подпомогнат общото здраве.

Билки като джинджифил и мента често се смятат за безопасни, но винаги се консултирайте с лекар преди употреба.