Съдържание
Темата за медицинската марихуана продължава да бъде изключително често и широко дискутирана. Докато в много западни страни използването на марихуана за медицински цели вече е позволено, та макар и някъде с много условности и ограничения, у нас това й приложение е истинско табу.
Все пак, повече от важно е, когато става дума за фитотерапия, свързана с каквото и да е растение, на първо място да се информираме от науката за неговата ефикасност. Всичко останало е политически и законотворчески акт, с който естествено ние сме длъжни да се съобразяваме. Нека разгледаме какво точно представлява медицинската марихуана, като набележим и нейните основни ползи и странични ефекти.
Каква е разликата между медицинска марихуана, медицински канабис и медицински коноп?
Преди да пристъпим към пълното разнищване на темата за медицинската марихуана, трябва да направим няколко уточнения. Важно е да я разграничим от медицинския канабис и медицинския коноп. Тези три понятия често се бъркат, смесват едно с друго и изобщо пораждат голяма част от грешните представи за растението, неговите съставни части и действието му върху човешкото тяло.
Тук е мястото да отбележим, че медицински канабис, медицински коноп и медицинска марихуана не са едно и също нещо. Но! И медицинският коноп, и медицинската марихуана са медицински канабис. С други думи, канабисът е името на самото растение. Медицинската марихуана и медицинският коноп са негови разновидности.
Разликата между тях се крие в химичния им състав. Обикновено разделителната граница е спорното THC или канабиноидът, на който с дължи психотропния ефект на растението.
И медицинската марихуана, и медицинският коноп се използват с терапевтични цели, но марихуаната има THC, докато конопът – не. Разбира се, от тук идва и разликата както в крайния ефект на употребата им (медицинската марихуана води до ефект на „напушване“), и в режима им (медицинската марихуана не е позволена навсякъде).
Какво гласи законът за медицинската марихуана в България?
Медицинската марихуана е термин, с който се обозначава марихуаната, използвана за терапевтични цели. Марихуаната обаче може да е определена като медицинска само в конкретни страни. Това са държави, в които е легална употребата й за терапевтични цели. България не е такава страна. Ето защо можем да твърдим, че понятие като „медицинска“ марихуана при нас липсва. Просто защото органите на реда не приемат, че марихуаната може да се използва по този начин.
- Употреба на медицинска марихуана. Всякаква употреба на марихуана, та дори и назована „медицинска“ е забранена на територията на България. Целият ограничителен режим е уреден в член 354а от Наказателния кодекс.
- Отглеждане на медицинска марихуана. В горепосочения член на НК изрично се споменава, че отглеждането на този тип вещества и растения също е забранен. Трябва да се прави разлика в случая между марихуана и коноп. На практика, в България е позволено да се отглежда коноп с индустриална цел, но не и да се преработва, тоест да се извличат екстракти, които да се използват с медицинска цел.
Що е то лиценз и разрешително за медицинска марихуана и може ли да се сдобием с такъв?
В България е забранено да се отглежда или използва медицинска марихуана. Ето защо никой няма легален път, по който да се сдобие с лиценз или разрешително за което и да е от тези действия. Такива документи се издават масово в много членки на ЕС, САЩ и други страни.
Единственото отклонение в тази насока у нас е отглеждането на коноп, но само с индустриална цел. Става дума за следните приложения: за фураж, храна, семена и посев. Подобна дейност е позволена, но тя отново подлежи на строг контрол. За да се даде разрешително за отглеждане на коноп с индустриална цел, е нужно да се премине през щателна процедура, а в последствие физическото или юридическото лице подлежи на строг контрол от държавните органи на високо ниво, по-конкретно от ДАНС. На лицата им се издава специален лиценз. Всички лицензи са вписани в регистър, но той не е публичен. Едно от основните условия за предоставяне на подобно разрешение е, в конопа да има не повече от 0.2% съдържание на THC.
Видове медицински канабис
Медицинският канабис и продукти, съдържащи негови терапевтични екстракти, могат да се извличат от три типа канабис. Става въпрос за следните:
- Канабис сатива. Той е най-разпространеният. Основният му ефект е стимулиращ.
- Канабис индика. По-рядко използван, в България няма продукти, съдържащи екстракти от канабис индика. Разликата с канабис сатива е, че типът индика има не стимулиращ, а по-скоро обратен, релаксиращ ефект.
- Хибриден вариант. Той представлява вид канабис, комбиниращ и двата типа ефект – стимулиращ и релаксиращ.
За какво помага марихуаната – лечебни свойства и ползи
Медицинската марихуана се предписва в страните, позволяващи нейното използване, за редица състояния и заболявания, както и в качеството й на превантивно свойство. Най-често става дума за следните случаи:
- Гадене и повръщане. Обикновено подобна терапия се назначава не само при инцидентни вирусни или други храносмилателни проблеми, но и по време на тежки онкологични лечения като химио- и лъчетерапия. Те много често са придружени с редица странични ефекти, като най-популярните са гаденето и повръщането.
- ХИВ и СПИН. Специалистите препоръчват медицинската марихуана в тези случаи най-вече, за да облекчат живота на пациентите с подобни заболявания, особено когато става дума за следните техни симптоми: гадене, възпалителни процеси в мускулите, загуба на апетит и други.
- Облекчаване на болката. Медицинският канабис е универсално аналгетично средство за различен тип болка без значение от мястото по тялото и нейния произход.
- Психични разстройства. Поради своя успокояващ и релаксиращ ефект, медицинската марихуана действа положително при състояния като депресия, тревожност, но също така и шизофрения и биполярно разстройство.
- Болест на Алцхаймер. Основно приложението на медицинския канабис е протективно в тази насока. Съществуват обаче и научни изследвания, с които се потвърждава редуциращия й ефект върху някои симптоми.
- Болест на Крон. Медицинската марихуана редуцира някои от симптомите, включително безсънието и липсата на апетит.
- Епилепсия. В Списание на международната лига срещу епилепсията медицинската марихуана е представена като средство за намаляване на припадъците и спазмите.
- Глаукома. Причината да се препоръчва е, че марихуана сваля очното налягане.
- Множествена склероза. Подпомага се овладяването на сковаността в движенията, както и мускулните крампи.
- Амиотрофична латерална склероза. Поради своите мощни антиоксидантни, противовъзпалителни и невропротективни ефекти, медицинската марихуана забавя прогреса на заболяването.
Прочети още: Терпените в канабиса – 10 доказани ползи
Странични ефекти от тревата (канабис)
Употребата на медицинска марихуана или канабис може да бъде придружена с редица странични ефекти. Те се проявяват най-вече поради неправилна дозировка, но и почти винаги в началото на терапията, тъй като пациентът все още не е свикнал с действието на растението. Специалистите посочват следните като възможни за настъпване странични ефекти.
- Повишена сърдечна честота. Марихуаната повишава сърдечната честота до 3 часа след пушене.
- Световъртеж. Най-често се получава вследствие на по-висока доза.
- Нарушена концентрация и памет. Обикновено това са краткотрайни затруднения, които отшумяват сравнително бързо. Дължат се на THC, свързващ се с определени рецептори в мозъка, отговарящи именно за умението за фокусиране и запомняне.
- По-бавно време за реакция. Тези странични ефекти са в следствие на релаксиращия ефект върху нервната система.
- Отрицателни взаимодействия между лекарства. Специалистите са категорични, че самоназначаването на терапия с медицинска марихуана е строго противопоказно. Основната причина е, че редица заболявания, за които тя се препоръчва, често се третират с лекарства, които влизат в негативно взаимодействие с нея.
- Повишен риск от инфаркт и инсулт. Възрастните хора и тези със сърдечни проблеми може да са изложени на по-висок риск.
- Повишен апетит. Това е едно от най-често срещаните странични ефекти на растението, но за много заболявания то е и изрично търсено.
- Потенциал за пристрастяване. Съществуват проучвания, според които продължителната употреба на канабис може да доведе до привикване, изразяващо се най-вече на психическо ниво.
- Халюцинации или психично заболяване. Въпреки че медицинският канабис се препоръчва за редуциране на симптомите на редица такива, за други тя оказва обратния, а именно негативен ефект.
- Симптоми на отнемане. Обикновено се проявява след прекратяване на терапията с медицинска марихуана.
Странични ефекти от спиране на марихуаната
Спирането на редовната употреба на марихуана може да предизвика симптоми на абстиненция. Те включват:
- Тревожност
- Раздразнителност
- Депресия
- Затруднения със съня
- Намален апетит
- Главоболие
При някои потребители се наблюдават и физически симптоми като потене, тремор или стомашен дискомфорт. Симптомите обикновено започват в рамките на 1-3 дни след спиране на марихуаната и могат да продължат до няколко седмици. Нивото на дискомфорт зависи от продължителността и интензитета на употребата, като по-честите потребители са по-уязвими към абстиненцията.
Легализация на медицинския канабис по света
Както вече споменахме в България производството и употребата на медицински канабис са забранени. През пролетта на 2022-ра година на първо четене в Земеделската комисия към Парламента мина предложението за промяна в режима на преработка на индустриален коноп.
Тук обаче става дума за коноп за индустриални цели, а не за медицински. Все пак, привържениците на употребата на марихуана за лечение и терапии, смятат, че това е някакъв вид начало на евентуално дългия процес по либерализиране и на това приложение на растението. Списъкът със страните, в които медицинската марихуана е разрешена, между другото, не е кратък:
Страни с пълна или частична легализация на марихуаната
-
Австралия
-
Бразилия
-
Канада
-
Чили
-
Колумбия
-
Хърватска
-
Кипър
-
Чехия
-
Финландия
-
Германия
-
Гърция
-
Израел
-
Италия
-
Ямайка
-
Ливан
-
Люксембург
-
Северна Македония
-
Малта
-
Нидерландия
-
Нова Зеландия
-
Перу
-
Полша
-
Португалия
-
Шри Ланка
-
Тайланд
-
Великобритания
-
Уругвай
-
В някои щати на САЩ
CBD продуктите като легален заместител на медицинския канабис
Растението канабис има редица ползи за здравето. За съжаление у нас, то подлежи на строг ограничителен режим. Значи ли това, че на родна територия ние губим правото да се възползваме от всички тези здравословни свойства на растението? До известна степен да, но не напълно.
Всъщност, можем да ги предоставим на тялото си и чрез алтернативата, наречена CBD. Той представлява един от най-мощните и ефикасни канабиноиди в Cannabis Sativa. Въпреки че в растението има още близо 60 вида други канабиноиди, CBD се явява обединяващ фактор на техните ползи. В България всеки може свободно да продава, купува и използва продукти с този канабиноид, стига в състава му да има по-ниско от 0.02% THC.
Прочети още: Какво е CBD (Канабидиол) – 10 доказани ползи
Този материал бе изготвен с изцяло с информативна цел. Със статията ние не поставяме диагноза и не предоставяме варианти за лечение. Такова може да ви препоръча единствено и само медицинско лице. Моля, имайте на предвид, че такава терапия може да се осъществи само и единствено с легални за продажба и употреба CBD продукти. Напомняме ви, че употребата на медицинска марихуана е строго забранена на територията на България според действащото законодателство.
Харесай страницата ни и получи достъп до затворена FB група за взаимопомощ
Често задавани въпроси
❓ Легален ли е медицинския канабис в България ?
Не, медицинския канабис е нелегален на територията на Република България.
❓ Какви са легалните алтернативи за ползите от марихуната ?
CBD продуктите са отгледани от специален индустриален коноп, без да водят до „напушване“, което ги прави избор номер едно сред потребителите. Най-популярните форми на CBD са: