Съдържание
Първата химиотерапия определено може да предизвика сериозни притеснения и множество въпроси в онкоболния пациент. Вместо да изпадате в паника и да увеличите и така покачилите се хормони на стреса в следствие на поставената диагноза, просто се и информирайте за процедурата предварително.
Вашият лекуващ лекар ще ви отговори на всички въпроси, като колкото повече зададете, толкова по-добре за психическото и физическото ви състояние, защото ще си спестите проблеми в бъдеще. В днешния ни материал ще се опитаме да ви изложим съвсем накратко какво да очаквате след първата химиотерапия без значение от какъв тип рак страдате.
За и против лечението с химиотерапия. Помага ли ?
Химиотерапията продължава да бъде основен метод за овладяване на растящ тумор и намаляване на последиците от образувалите се ракови клетки в тялото. Макар да дава възможно най-оптимистичните прогнози за развитието на заболяването, тя пристига и с дългия си списък от странични ефекти, които често притесняват пациентите. Именно те, както и продължителният възстановителен период, от чийто успех силно зависи и успеваемостта на онкологичното лечение, са причина мнозина болни от рак да я отказват като алтернатива. Някои експерти са против химиотерапията и поради факта, че освен туморните клетки, тя атакува и често уврежда и здравите такива.
Означава ли всичко изброено до тук, че този вид онкологично лечение не си заслужава? Със сигурност, всички съпътстващи я рискове и неприятни симптоми си струват. Причината е, че химиотерапията може най-ефикасно, а и в дългосрочен план да спре прогресията на туморното образувания, както и да намали негативните им последици върху физическото и психическото състояние, но също така и върху продължителността на живот на пациента. Решението дали се подложите на химиотерапия трябва да бъде ваше лично и взето внимателно, оценявайки всички ЗА и ПРОТИВ, но и задължително обсъдено с медицинско лице.
Каква е продължителността на химиотерапията?
Стандартно една процедура от общия назначен курс по химиотерапия трае 60 минути. В рамките на този астрономически час влиза и подготовката на пациента, както и евентуалната консултация и дискусията относно зададените от него въпроси.
За съжаление обаче химиотерапията е продължително лечение. Тя не представлява една процедура, а пълен курс от такива. Броят им е строго зависим от индивидуалното състояние на пациента, типа рак, който се лекува, както и конкретния стадий и съпътстващите заболявания, включително настъпилите усложнения в следствие на туморното образувание. Имайте в предвид, че дори при постигната ремисия, в нередки случаи заболяването рецидивира отново и е необходим повторен курс на химиотерапия. Това важи и за случаите, в които са локализирани метастази.
Масло от канабис за химиотерапия
Мнения на клиенти
Как реагира организма на химиотерапията: Странични ефекти
Организмът реагира негативно към силния коктейл от химични медикаменти, назначени в курса по химиотерапията. Причините са много – типът лекарства, които се влива венозно (а често се вземат паралелно и орално от пациента), високата им дозировка и концентрация, както и честотата на приема. Обикновено първите неприятни симптоми от тази реакция настъпват до няколко часа след първата процедура, но повечето странични ефекти се разгръщат в рамките на до 7 дена.
- Температура – тя се покачва в следствие на загуба на тонус и намаленият имунитет, но може да е и сигнал за настъпила инфекция, която е редно да бъде овладяна максимално бързо.
- Гадене и повръщане – те са най-често срещаните странични ефекти при химиотерапия, назначена за злокачествен тумор, и се дължат на стомашно-чревно разстройства, раздразнения на лигавицата и нарушен баланс в човешкия микробиом.
- Отпадналост – може да настъпи непосредствено след процедурата, а често продължава и в хода на целия курс поради отключване на анемия в следствие на намален брой червени кръвни телца. Прочетете повече информация за това как да се справим с отпадналост след химиотерапия
- Болки – те се локализират във всички части на тялото и са с особено силен интензитет в ставите, мускулите и костите (маслото от канабис може да помогне за тяхното облекчаване)
- Намален апетит – силните лекарства действат негативно както върху стомаха, така и върху централната нервна система, в която се дестабилизират нивата на хормоните, включително тези, отговорни за усещането за ситост и глад
- Косопад – бързорастящите клетки в тялото са отслабени и поради това космените фоликули заспиват
- Рани в устата – това са така наречените афти и те се дължат на раздразнена лигавица и увреждането на здрави – паралелно с раковите – клетки в тялото
Грижи и възстановяване след химиотерапия
Без значение от продължителността на химиотерапевтичния курс, типа рак и общото ви състояние след всяка процедура, грижата за психиката и физиката по време на лечението е от съществено значение. Следните съвети ще ви помогнат да намалите страничните ефекти, както и да ги предотвратите:
- Прием на билки и хранителни добавки – по време и след химиотерапия заложете на растения като канабис, джинджифил, ехинациея и алое вера, за да редуцирате неприятните симптоми при химиотерапия и да ускорите нейните положителни резултати
- Прием на минерали и витамини – по време и след химиотерапия изберете комплексни продукти с максимално високи концентрации на важни нутриенти, за да подсилите тялото, но и за да преодолеете риска от тежки дефицити, които допълнително да отслабят имунитета и функциите на органите
- Пълноценен сън и хранене – направете всичко възможно, за да се справите с безсънието, а при нужда си взимайте нужната почивка и през деня, като хранителният ви режим трябва да бъде балансиран и с ненатоварващи стомаха храни, които допълнително да затруднят заспиването нощем
- Психологическа подкрепа и физическа активност – разговорите с терапевт, както и иновативни методи като ароматерапия и музикотерапия ще подобрят общото ви психическо състояние, а от там и физическото, което може да се подкрепи и с леки ободряващи упражнения, разходки на чист въздух и йога
Този материал има изцяло информативна цел. С него не поставяме диагноза и не предоставяме опции за лечение. Такова може да ви препоръча единствено и само медицинско лице. Съветваме ви да се консултирате с лекуващия ви лекар, в случай че решите да предприемате каквито и да е действия след първата химиотерапия.
Често задавани въпроси
❓ Може ли химиотерапията да предизвика дълготрайни увреждания на организма?
Обикновено страничните ефекти от химиотерапията са временни. Въпреки това, при някои пациенти може да се наблюдават дълготрайни ефекти, като проблеми със сърцето, бъбреците или нервната система. Важно е да се консултирате редовно с лекуващия си лекар, за да се открият и лекуват навреме.
❓ Как химиотерапията влияе на имунната система?
Химиотерапията може да отслаби имунната система, тъй като тя унищожава не само раковите клетки, но и здравите, които играят роля в защитата на организма. Това увеличава риска от инфекции, затова е важно пациентите да бъдат внимателни и да следват инструкциите на лекарите си за предотвратяване на усложнения.
❓ Има ли алтернативи на химиотерапията?
Има различни алтернативи или допълнителни терапии, като таргетни лечения, имунотерапия и терапия с радиация, които могат да се използват в зависимост от типа рак и стадия на заболяването. Вашият онколог може да ви консултира относно най-подходящото лечение за вашия случай.